"Het uitfaseren van verouderde regels en evolueren naar een keuring op Europees niveau", dat was de gedachtegang achter het hervormen van de autokeuring in Vlaanderen. De Vlaams regering heeft zowaar een akkoord, waardoor de keuring er per 1 september 2026 toch nét wat anders uitziet.
Langere termijnen
De jaarlijkse keuring? Die is vanaf september eigenlijk per definitie voorbij. Momenteel is er al een versoepeling voor auto's jonger dan 10 jaar (of met met meer dan 160.000 km), vanaf 1 september 2026 zal élke auto de facto maar tweejaarlijkse naar de keuring moeten gaan, ongeacht de leeftijd of km-stand. Ook goed nieuws: er is geen keuring meer nodig na de montage van een trekhaak.

Ook voor "professionele voertuigen" veranderen de regels. Landbouwvoertuigen (Categorie Tb) en kermisvoertuigen krijgen ook een tweejaarlijkse keuring, terwijl bussen, taxi's en ambulances van 6 maanden naar 1 jaar gaan. Bestelwagens en lichte vrachtvoertuigen gaan in fasen tussen 2026 en 2028 van 1 naar 2 jaar.
Rode kaart? Meer tijd voor herstellingen
De Vlaamse regering was zich eveneens bewust van de absurd korte tijd om gebreken in orde te brengen na afkeuring (rode kaart). Die termijn lag op 15 dagen, vaak niet genoeg om überhaupt een afspraak te maken bij de garage. Vanaf 1 september 2026 zal je na afkeuring twee maanden de tijd krijgen om de herstellingen uit te laten voeren.

Vlaanderen schrapt verder ook het tijdelijke keuringsbewijs van 3 maanden als je administratief niet in orde zou zijn (denk: het niet bij hebben van je inschrijvingsbewijs, etc). Bij kleine gebreken krijgt de eigenaar van het voertuig opnieuw een attest met de normale gangbaarheid. Ook nieuw - maar niet zo wereldschokkend - vanaf september kijken ze bij de keuring je verzekeringsbewijs niet meer na. Reden: er hangen genoeg ANPR-camera's in Vlaanderen die momenteel die check al uitvoeren.
Tweedehandskeuring in de vuilbak
Vlaanderen schrapt vanaf 1 september 2026 een ander oud zeer, namelijk de tweedehandskeuring voor verkoop. Dat zorgde voor zowel koper als verkoper voor de nodige rompslomp (een tweedehandskeuring was maar 2 maanden geldig). Praktisch is er geen tweedehandskeuring meer nodig bij de verkoop van een auto in België, als dat voertuig aangekocht wordt door een Vlaming. Het bestaande keuringsattest van de periodieke keuring voldoet bij de verkoop.

Addertje onder het gras is evenwel dat er bij de verkoop/ aankoop een Car-Pass aanwezig moet zijn, om de consument te beschermen. De Vlaamse regering kijkt nu naar de mogelijkheid om een online versie te creëren, zodat keuringscentra en garages op die manier de Car-Pass up-to-date kunnen houden. Importeer je een auto uit het buitenland, dan is een (tweedehands)keuring nog verplicht. Net zoals de verplichte herkeuring na een ongeval met schade aan essentiële onderdelen.
Keuring in de garage? Ten vroegste in 2027
Een ander speerpunt van de hervorming van de keuring was de mogelijkheid om je auto te laten keuren in een erkende garage - zoals dat in Nederland ook het geval is. Die bal lijkt de Vlaamse regering nu vooruit te schuiven. Zo zou dit ten vroegste eind 2027 mogelijk zijn.
Reacties
door This That
door Yves Wouters
Reactie toevoegen
Je moet ingelogd zijn om reactie te plaatsen.
Inloggen