De Duitse tegenhanger van de VAB, ADAC, testte vijf moderne elektrische auto's op hun laadgedrag, zowel via een doodgewoon stopcontact als via een volwaardige wallbox op 11 kW. De uitkomst is best confronterend: wie z'n EV thuis in het stopcontact plugt (zijn er nog mensen die dat doen?), verliest flink wat energie.
Waar gaat al die stroom naartoe?
Energieverlies bij laden is op zich niets nieuws, maar de omvang ervan wel. Kabels en elektronische componenten warmen op tijdens het laden, en die warmte is simpelweg weggegooide energie. Daarnaast zit de omzetting van wisselstroom naar gelijkstroom niet in de laadkabel zelf, maar in de auto, en dat kost ook wat vermogen. Tel daarbij op dat het batterijmanagementsysteem de hele laadsessie actief blijft om temperatuur en laadstatus in de gaten te houden, en je begrijpt waarom een deel van je stroomrekening letterlijk in rook opgaat.

Hoe trager je laadt, hoe groter het probleem wordt, blijkt uit het onderzoek van ADAC. Een gewoon stopcontact levert doorgaans amper 2,3 kW, wat betekent dat je auto uren nodig heeft om vol te raken, en al die uren blijft dat batterijmanagementsysteem stroom vreten. Bij een wallbox met 11 kW gaat het laadproces een pak sneller, waardoor die vaste "achtergrondkosten" zich over veel minder tijd uitsmeren.
Mercedes de grote verliezer, Renault de winnaar
In de praktijk liep het energieverlies via het stopcontact uiteen van 5,1 tot maar liefst 24,2 procent, afhankelijk van het model. De Mercedes-Benz CLA 350 EQ bungelde helemaal onderaan: bijna een kwart van de stroom die het stopcontact instuurde, kwam nooit in de accu terecht. De Tesla Model Y deed het met 12,7 procent al een pak beter, en de Renault 5 E-Tech hield het verlies beperkt tot 13,7 procent.

Schakel je over op een wallbox, dan verdwijnen die verschillen grotendeels: alle geteste auto's kwamen dan uit tussen de 5,1 en 7,0 procent verlies. De Renault 5 E-Tech bleek zelfs de zuinigste in de test, en de Mercedes zag zijn verlies liefst van 24,2 naar 6,9 procent kelderen zodra hij aan een wallbox hing. Dat gewone stopcontact is dus vooral handig voor je stofzuiger, en veel minder voor je EV. Snelladen tot slot zorgt voor het minste verlies, 1 tot 4 procent... als je de batterij voorverwarmt. Anders bedraagt het laadverlies tussen de 6 en 10 procent/
Reacties
door This That
door Mika Tuyaerts
Reactie toevoegen
Je moet ingelogd zijn om reactie te plaatsen.
Inloggen