Autonieuws: Varia

Witte rook: Volkswagen sluit dan toch geen fabrieken in Duitsland

Het is zover: Volkswagen en de Duitse vakbonden hebben een akkoord bereikt. Zo had het autoconcern aangekondigd zeker drie fabrieken te gaan sluiten in eigenland, met flink banenverlies tot gevolg. Van die sluitingen komt nu niks in huis, al wordt het werknemersbestand wel “op sociaal verantwoorde wijze” afgeslankt.

Kijk je er tegenwoordig onze merkpagina van zowat de grootste speler in autoland op na, dan vind je er niet bepaald een goed-nieuwsshow. Zo pakte de Volkswagen Group vorig jaar al uit met een flink besparingsplan maar dat leek niet meteen te werken. In september dit jaar gaf de CEO toe dat het concern hoogstens twee jaar tijd had om zichzelf te redden. Daarop maakte VW alles in gereedheid voor massaontslagen en zelfs de sluiting van drie Duitse fabrieken, iets dat nooit eerder in de geschiedenis van de autobouwer gebeurd was. De vakbonden gingen dan ook fel in de verdediging, en die verdediging blijkt te hebben gewerkt.

35.000 werknemers minder

Na maanden van onderhandelingen hebben de Volkswagen-groep en de vakbonden namelijk een overeenkomst bereikt. Dat meldt de autobouwer zelf, en in die melding neemt die een aanzienlijk minder dramatische toon aan dan voorheen. Zo worden er uiteindelijk toch geen Duitse fabrieken gesloten en moeten de werknemers niet, zoals aangekondigd, tien procent van hun loon afstaan. Bovendien blijft ook de grote ontslagronde uit waarmee Volkswagen eerder dreigde, dus de vakbonden lijken hun werk te hebben gedaan.

Image
Volkswagen fabrieken 2024

Dat neemt echter niet weg dat de autobouwer nog steeds moet besparen om te overleven, maar dat zal dus op subtielere manieren gebeuren. Zo moeten ze nog steeds 35.000 werknemers laten gaan maar dat zal Volkswagen gedurende de komende vijf jaar “op sociaal verantwoorde wijze” doen. Reken dus op bijvoorbeeld het niet vervangen van ontslagnemend personeel, vervroegde pensioenen en allerhande bonussen bij vrijwillig vertrek. Toch belooft dat allemaal flink wat moeite te vragen want er werken zo’n 120.000 à 130.000 mensen bij Volkswagen in Duitsland, waardoor er dus een dikke 25 procent de deur uit moet.

Volkswagen Golf wordt Mexicaans

Zo wil Volkswagen ervoor zorgen dat er geen overcapaciteit meer is in zijn Duitse fabrieken, want de productie moet er met welgeteld 734.000 auto’s gereduceerd worden. Geen van die tien Duitse fabrieken wordt dus gesloten, maar een aantal sites krijgt wel volledig of gedeeltelijk een andere bestemming. De thuishaven in Wolfsburg gaat bijvoorbeeld van vier naar twee productielijnen en ziet de bouw van de Golf verhuizen naar Mexico vanaf 2027. Alles samen wil het concern zo 4 miljard euro per jaar gaan besparen waarvan 1,5 miljard puur uit verminderde loonkosten bestaat.

Image
Volkswagen fabrieken 2024

Let wel: bovenstaande informatie heeft enkel betrekking op de Duitse fabrieken van de Volkswagen-groep. In ons land kondigde diezelfde groep namelijk aan de Audi-fabriek in Vorst te sluiten en dat lijkt nog steeds gewoon door te gaan. Daar rolt de laatste auto dus officieel van de band op 28 februari 2025.

Reactie toevoegen

Je moet ingelogd zijn om reactie te plaatsen.

Inloggen